Negocjacje biznesowe

Znaczącą częścią pracy prawników naszej kancelarii są negocjacje biznesowe oraz ich forma sądowa, czyli mediacja sądowa przed mediatorem. Od dawna wiemy, że gorsza ugoda jest lepsza niż przegrana.

Negocjacje to preludium poprzedzające zawieranie umów handlowych wszelkiego typu. Negocjacje w biznesie prowadzimy w sposób przemyślany oraz uzgodniony z Klientem. Często wspieramy jedynie klienta w negocjacjach w zakresie prawnym, a czasami to my prowadzimy je sami. Każde negocjacje poprzedza wypracowanie dwóch elementów: strategia negocjacyjna – przebieg całych negocjacji oraz taktyka negocjacyjna – wybór i zaplanowanie wszystkich kroków negocjacyjnych.

Rozróżniamy trzy typy negocjacji: negocjacje w celu zawarcia umowy, negocjacje w celu polubownego zakończenia sporu oraz negocjacje na wyniszczenie przeciwnika.
Zawieranie umów handlowych wymaga znajomości prawa umów, specyfiki branży i produktów Klienta oraz procesów, a czasami także wiedzy specjalistycznej np. technicznej czy budowlanej. Uczymy się o przedmiocie umowy od naszych Klientów. Umowy mają za zadanie dać narzędzia w celu prawidłowego przeprowadzenia transakcji oraz uzyskanie przewagi w sporze sądowym.

Negocjator ugody ma inne zadanie: negocjacje w celu zawarcia ugody to wypracowanie kompromisu akceptowalnego dla obu stron sporu. Zanim wdamy się w negocjacje ugodowe, należy znać swoje stanowisko oraz przewidzieć możliwe stanowiska drugiej strony, a także znać granice własnego ustępstwa. Kolejnym krokiem jest sondowanie drugiej strony konfliktu, a trzecim próba wypracowania kompromisu.
Negocjacje na wyniszczenie przeciwnika prowadzone są w celu uzyskania znacznej przewagi nad przeciwnikiem w celu przykładowo usunięcia go jako wspólnika ze spółki. Wymagają one działań złożonych i wielowątkowych. Ten typ negocjacji wymaga stosowania techniki wojskowej zwanej rozpoznanie walką. Podejmujemy określone działanie przeciwko przeciwnikowi i obserwujemy jak działa i jakie ma możliwości organizacyjne i intelektualne. Każdy kolejny ruch negocjacyjny musi prowadzić do powiększania strat u przeciwnika lub przewagi nad przeciwnikiem. Jest to technika negocjacyjna typu „czołg” („Kremlowska szkoła negocjacji” aut. Igor Ryżow). Zarządzanie konfliktem jest tu kluczowym sposobem działania negocjatora.

Negocjacje przed mediatorem – mediacja sądowa – stały się, po zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, powszechną formą zawierania ugody w procesie sądowym. Rola mediatora polega na umożliwieniu stronom zbliżenia swych stanowisk na tyle, aby zawrzeć ugodę. Kancelaria uczestniczyła w wielu mediacjach sądowych i zawierała ugody przed mediatorem.
Prawnik kancelarii to zawsze negocjator zawodowy i doświadczony. Jesteśmy zawsze przygotowani, mamy plany awaryjne typu B i C oraz rozeznanie przeciwnika.

Zadane przez Państwa pytania nie pozostaną bez odpowiedzi! Zostaw swój numer telefonu lub adres e-mail, skontatujemy się z Tobą!

    Zapoznałem się i zgadzam się z informacją o administratorze i przetwarzaniu danych. Korzystamy z zabezpieczenia reCaptcha: Prywatność i Warunki.