Sprawy sądowe

Konflikty w biznesie toczą się nieustannie. Negocjacje oraz mediacje sądowe często nie przynoszą oczekiwanych kompromisów i ugód. Pozostaje wejście na drogę sporu sądowego lub arbitrażowego. Tak jak „wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami” (Carl von Clausevitz), tak proces sądowy jest jedynie kontynuacją sporu, ale z udziałem sędziego - decydenta. Poddajemy spór biznesowy ocenie osoby trzeciej w działającej w majestacie władzy sądowniczej i prawa.

Prowadzenie spraw sądowych to złożony proces organizacyjny.
Idea GOLF 18 DOŁKÓW dobrze to obrazuje:

Powszechnie uważa się, że jest za to odpowiedzialny klub St. Andrews, w którym w 1764 roku zadecydowano, że o 22 dołki trudniej zadbać niż o 18…prostota i oszczędność. Biorąc pod uwagę że sprawa działa się w Szkocji ten scenariusz wydaje bardzo prawdopodobny.

W 1882 roku Prestwick rozbudowano do osiemnastu odseparowanych dołków, a w 1891 roku wybudowano Muirfield już według „nowej 18- dołkowej modły”. To ostatnie szybko wyparło Musselburgh z organizacji The Open i tak trzy kluby goszczące największy turniej były osiemnastkami i narodziła się norma!

Wszystko to wygląda na jeden wielki przypadek ale koniec końców wyszło nieźle.

18 dołków sądowych

  1. wybór: sąd lub arbitraż gospodarczy;
  2. ustalenie przedmiotu sporu pomiędzy stronami;
  3. zbadanie całości materiału dokumentowego i dowodowego;
  4. ustalenie roszczenia do dochodzenia lub obrony;
  5. ustalenie jednego lub dwóch kluczowych zagadnień spornych;
  6. określenie zakresu dowodowego do przeprowadzenia;
  7. zbadanie stanu prawa i orzecznictwa sądowego;
  8. oszacowanie ryzyk prowadzenia procesu w sprawie;
  9. opracowanie strategii i taktyki prowadzenia sprawy;
  10. sporządzenie pozwu lub odpowiedzi na pozew;
  11. śledzenie procesu sądowego;
  12. odpieranie zarzutów przeciwnika;
  13. złożenie propozycji ugodowej;
  14. przeprowadzenie dowodów z przesłuchania świadków, stron;
  15. przeprowadzenie dowodów z opinii biegłych;
  16. analiza przeprowadzonych dowodów;
  17. zakomunikowanie tez i konkluzji przeprowadzonego postępowania sądowi;
  18. wyrok sądu.

Rezultatem końcowym powinien być wyrok zasądzający w całości, nakaz zapłaty lub oddalenie powództwa w całości.

Teoretyk wojny Sun Tzu napisał w książce „Sztuka wojny”: Zwycięży ten, kto wie, kiedy walczyć, a kiedy nie walczyć. To podstawowa zasada której podlega prowadzenie spraw sądowych przez prawnika. Oprócz wiedzy prawniczej i merytorycznej za zakresu procedury sądowej i prawa materialnego należy być taktykiem i psychologiem oraz negocjatorem.

Prawnik sądowy to zarazem negocjator, psycholog biznesu i taktyk wojenny. Każde pismo sądowe, przesłuchanie świadka, przytaczanie argumentacji prawnej, wypowiadanie się na sali sądowej oraz stosowanie zasad presfazji (Prof. Robert Cialdini), powinny prowadzić do zwycięstwa. „Zwycięży ten, kto roztropny i wyczekuje, kiedy wróg okaże się nieroztropny” Sun Tzu.

Sąd nie jest co prawda dobrym miejscem do szukania sprawiedliwości, wszak Temida ma zawiązane oczy, ale sztuka sądzenia to arsenał każdego prawnika z naszej kancelarii.

Zadane przez Państwa pytania nie pozostaną bez odpowiedzi! Zostaw swój numer telefonu lub adres e-mail, skontatujemy się z Tobą!

    Zapoznałem się i zgadzam się z informacją o administratorze i przetwarzaniu danych. Korzystamy z zabezpieczenia reCaptcha: Prywatność i Warunki.